Děloha na leasing aneb chci dítě za každou cenu

Jedním z témat Poslanecké sněmovny v minulém týdnu bylo téma surogátního mateřství. Ženy, které z různých důvodů nemohou mít dítě si je "objednají" u náhradní matky a ta jim je odnosí. Návrh sněmovnou neprošel a to je dobře.

     Mít dítě je přáním téměř každé ženy. Přestože dnes mnoho žen dává přednost kariéře před otěhotněním, přijde čas, kdy říkáme, že ženě tzv. "tikají biologické hodiny" a ona zatouží po dítěti. Nicméně ne každé ženě je dopřáno radovat se z těhotenství a z narození vlastního dítěte a to zejména ze zdravotních důvodů.

      Jednou z možností je tzv. surogátní (náhradní) mateřství kdy je embryo biologických rodičů vloženo do dělohy náhradní matky. Laicky řečeno - jedna žena odnosí dítě jiné ženě a po porodu jí jej předá. Surogátní mateřství není v naší republice zákonem upraveno, tzn. není zakázáno ani povoleno a soudy jej v rámci řízení o osvojení tolerují. Na klinikách je tento proces označován jako léčba neplodnosti.

     Náhradní mateřství ale nese s sebou mnoho otázek a to jak legislativních, tak etických. Kdo by byl opravdovou matkou dítěte? Ta, která dodala biologický materiál nebo ta, která jej odnosila a porodila? A prováděl by se tento proces nejen z biologického materiálu daného páru, ale i od anonymních dárců? Co když se narodí dítě s postižením a pár, který si jej "objednal" nebude dítě chtít? Co když jeden z páru zemře nebo i oba a náhradní matka dítě chtít nebude, půjde dítě do ústavní péče? Co když náhradní matka v průběhu těhotenství o dítě přijde, budou chtít čekající rodiče nějakou finanční kompenzaci? A jak naložíme se situací, kdy v průběhu těhotenství nebo u porodu nastanou komplikace a zásah zdravotníků si bude vyžadovat rozhodnutí, zda zachrání matku či dítě, kdo o tom rozhodne? A to nehovořím o poporodních traumatech u náhradních matek, které nosí dítě devět měsíců a pak je odevzdají jiné ženě. Vždyť ne nadarmo gynekolog při zjištění těhotenství říká ženě:"Gratuluji, maminko." A při každé návštěvě v poradně je těhotná zdravotnickým personálem oslovovaná tím krásným slovem maminko. Bude se jí teď říkat náhradní matko? Mámo na devět měsíců?

     To je jen krátký výčet otázek, které mne napadají v souvislosti s náhradním mateřstvím. A jak řekl náš známý psycholog Radkin Honzák, že děloha není jen futrál na dítě, plně s ním souhlasím. Ani pouze futrál na dítě, ani děloha na leasing. Neexperimentujme s početím a s plozením dětí, byť se nám to možná zdá pokrokové a moderní a pro některé zdravotní kliniky je to i  významný obchodní artikl. Pamatujme, že děti nejsou zboží, které si na zakázku objednáme, ale jsou darem.

 

Autor: Pavla Golasowská | úterý 2.5.2017 16:09 | karma článku: 27,59 | přečteno: 1045x
  • Další články autora

Pavla Golasowská

Tak prej nebudou Vánoce

13.11.2020 v 22:22 | Karma: 24,58

Pavla Golasowská

Nenechte se zahnat do kouta

23.5.2020 v 13:32 | Karma: 10,31

Pavla Golasowská

A klidně budu mlít maso

18.1.2017 v 8:51 | Karma: 38,07

Pavla Golasowská

Mít rovnou páteř

8.11.2016 v 17:31 | Karma: 21,30

Pavla Golasowská

Kariéra žen v prachu cest

21.9.2016 v 16:32 | Karma: 18,22
  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1519x
Žena, manželka, máma a babička. Od prosince 2014 poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, od roku 2010 zastupitelka města Třince, členka KDU-ČSL.

Seznam rubrik